Egy növény, ami 51 év után mutatta meg magát újra

51 évbe telt, mire újra megmutatta magát. És nem, ez nem a híres chilei madár. A dél-chilei flóra egyik legrejtélyesebb faja meglepte a tudósokat egy Patagónia rejtélyes tájain tett expedíció során. Ebből a fajból 1973 óta nem láttak egyet sem. Ez az őshonos növény, amely kicsi és diszkrét, a Magellán-földek rejtett gazdagságát képviseli. A felfedezést elérő botanikusok szerint az őshonos fajok megőrzése és tanulmányozása elengedhetetlen az ország déli részének biológiai sokféleségének megértéséhez. És így értékes természeti örökségének védelméhez.

Laguna Blanca önkormányzatának támogatásának köszönhetően a Kampenaikei Instituto de Investigaciones Agropecuarias (INIA) csapata Erwin Domínguez botanikus vezetésével végezte a munkát. A munkát, amely a Tristagma ameghinoi, a patagóniai flóra rejtett ékkövének újrafelfedezéséhez vezetett. Patagónia szívében első pillantásra talán észrevétlen marad a faj, amelynek olajzöld virágai beleolvadnak a tájba a sztyeppék coironjai között.

51 év után mutatta meg magát ez a ritka patagóniai ékszer

A kutatók szerint 51 év után való újbóli felbukkanása arra emlékeztet, hogy a természet rejtett meglepetéseket rejt. Amelyek arra várnak, hogy a környezetünk gondozása iránt elkötelezett, kíváncsi emberek megtalálják őket. Eddig ez a második feljegyzés a Magallanes régióban 51 év után. A mostani felfedezés Laguna Blanca község környékén történt. Mi olyan különleges ebben a virágban? Az Amaryllidaceae családba tartozó Tristagma ameghinoi hosszú, keskeny, szürkészöld levelekkel, hosszúkás, hosszúkás tépőlevelekkel és kis fehér hagymával rendelkezik.

Ezek a jelentéktelennek tűnő részletek valójában csak ízelítőt adnak abból a kincsből, amelyet Patagónia biológiai sokfélesége rejt. A Laguna Blanca községben, az Estancia Aurelia del Carmen La Penínsulánál történt újbóli felfedezése a második felfedezése 1973 óta a Magallanes régióban.

Maga a felfedezés egy olyan kutatás részeként történt, amely azt vizsgálja, hogy a környezeti változások hogyan hatnak növényeinkre és állatainkra. A Laguna Blancában 2021 és 2022 között uralkodó szárazság miatt a szél által szállított sós üledékek megmaradtak a térségben, amelyek hatással voltak a helyi növényzetre.

Ez a jelenség, amely távolinak tűnhet, mindannyiunkat érint, és emlékeztet minket arra, hogy mennyire fontos vigyáznunk a földünkre. A mostani felfedezés hozzájárul a természetvédelmi erőfeszítésekhez, a Concepción-i Egyetem Herbáriumával együttműködésben. Mert a virág utolsó példányát az egyetem találta meg és őrizte meg, amelyet 51 évvel ezelőtt gyűjtöttek Cerro Toro közelében, Puerto Natales községben.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*