
Kutatók egy csoportja bejelentette, hogy Dél-Amerikában felfedezték az első olyan skorpiófajt, amely mérget köp. A skorpió e ritka fajtáját a kolumbiai Cundinamarcában, egy trópusi esőerdő ökoszisztémájában találták meg. A világon több mint 2500 skorpiófaj létezik, amelyek mérgüket zsákmányuk megölésére, megbénítására és a ragadozók elleni védekezésre használják. A farkuk egy tövis nevű szerkezetben végződik, amely egy méreggel töltött kis zsebet és egy fullánkot tartalmaz, amellyel befecskendezik a mérget.
A Kolumbiában felfedezett új faj, a Tityus achilles esetében kiderült, hogy a világon eddig ismert három faj egyike, amely képes mérget okádni. Korábban csak Afrikából és Észak-Amerikából jelentettek ilyen fajokat. Valószínű egyébként, hogy a legtöbb skorpió képes mérget okádni. De ők nem teszik. Ezt a szélsőséges viselkedési reakciót eddig csak két nemzetségnél ismertük.
A dél-amerikai skorpió nincs egyedül képességével
Erről beszélt az új fajról szóló tanulmány szerzője, Léo Laborieux, a müncheni Ludwig-Maximilians-University kutatója a Live Science-nek. Bár ezt a viselkedést más fajoknál, például a kobráknál is kimutatták, Laborieux szerint a méregköpés a túlélés szempontjából eleve költséges taktika. Ennek oka, hogy a méreg közvetlen befecskendezése biztosítja, hogy a méreg bejusson és a célpontra hasson, míg a köpés kevésbé súlyos hatásokkal jár, de előnye, hogy a potenciális ragadozótól segít a skorpiónak távolságot tartani. Valószínű, hogy nagyon erős szelekciós nyomás van, ami miatt ez a viselkedés inkább előnyös, mint hátrányos. Valaminek történnie kellett a ragadozókkal ebben a környezetben.
A tanulmány szerint a faj egyes skorpióiról kiderült, hogy kis cseppekben, míg más egyedek tartósan köpködik a mérgüket. A legnagyobb távolság, amelyet mértek, 36 centiméter volt. A szög alapján, amelyben ezt tették, úgy tűnt, hogy ragadozóik szemét vagy orrát célozták meg. Ezeknek a mérgeknek nagyon érzékeny szöveteket kell elérniük ahhoz, hogy hatást fejtsenek ki. Tehát ahhoz, hogy az egésznek értelme legyen, a ragadozónak gerincesnek kell lennie. Érdemes megjegyezni, hogy ez a faj képes mérget okádni és befecskendezni is. Valójában a tudósok által rögzített méregköpés átlátszó volt, ami arra utal, hogy nem teljes értékű méregről van szó. Hanem csak egy olyan előváladékról, amelyet ezek a fajok gyakran használnak a hatásosabb méreg előtt. Ennek a dél-amerikai skorpió fajnak egyébként az egyedszámáról nem sokat tudni.
Leave a Reply