A világ egyik égető problémája a vízhiány. A vízforrások végesek, és az éghajlatváltozással ez a probléma egyre súlyosbodik. Ez nem csak Brazíliában, Bolíviában vagy úgy általában nagy probléma, hanem világszerte. Ezt mondja Isabelle Câmara, a Pluvi startup alapító partnere és vezérigazgatója. Az erdőirtás, az éghajlatváltozás és a városok terjeszkedése miatt egyre nehezebbé vált ennek az erőforrásnak a biztosítása. Viszont az olyan projektek azonban, mint a Pluvi, az esővizet alakítják át ivóvízzé, segítve a hagyományos elosztóhálózatoktól elszakítva élő családokat.
Az ENSZ Habitat szervezete szerint a vízfogyasztás 2030-ra várhatóan 40%-kal fog növekedni az éghajlatváltozás, az emberi tevékenység és a népességnövekedés következtében. Ráadásul az emberekhez eljutó víz minősége nem mindig jó, ami hatással lehet az egészségükre. Az is látható, hogy az éghajlatváltozás miatt egyre gyakrabban kell szembenézni olyan környezeti katasztrófákkal, mint az árvizek és a földcsuszamlások. Ebben az összefüggésben született meg a Pluvi.
A Pluvi egyszerű ötlettel juttat vizet a rossz vízbiztonsági körülmények között élőknek
A víz alapvető fontosságú a közegészségügy, a gazdasági növekedés és a környezeti fenntarthatóság szempontjából. Az ENSZ Habitat szerint a Földön található víznek csupán 0,01%-a iható biztonságosan, és ez a mennyiség a szennyezés miatt évről évre csökken. Câmara részt vett a Futures Week 2024 elnevezésű találkozón, amely mintegy harminc, különböző tudományterületeket képviselő nemzetközi szakértő és több mint ezer fiatal találkozott azzal a céllal, hogy megoldásokat dolgozzanak ki és vetítsenek előre a jövő városainak problémáira. A találkozót a Franz Tamayo Egyetem, az Unifranz szervezte, és egyidejűleg tartották meg a bolíviai El Alto és Cochabamba városaiban.
Câmara rámutat, hogy startupja a Pernambuco Szövetségi Egyetemen született meg, mérnökök, építészek és professzorok egy csoportjának segítségével, egy 17 évig tartó kutatásnak köszönhetően. A szakértő szerint a csapat által kifejlesztett technológiát Brazíliában és nemzetközi szinten is tanúsították már és díjazták. A Pluvi hozzájárul az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megvalósításához. Mivel az esővíz hasznosításával elősegíti az ivóvízhez való egyetemes hozzáférést. 2024-re több mint kétmillió liter ivóvizet állítottak elő Recifében, 77 telepített rendszerrel, és várhatóan a hónap végére elérhetik a 90 rendszert.
Jövőkép
A 2025-re kitűzött cél a működés megnégyszerezése és a földcsuszamlások által érintett más településekre, valamint más államokra való kiterjesztés. Câmara elmagyarázta, hogy ez a szám 200 tartálykocsinak felel meg. És most arra törekszenek, hogy a műveletet más államokra is kiterjesszék, hogy a jövő évi COP 30 konferencián bemutathassák eredményeiket. Jövőre Combú szigetén és Belén do Pará városában fogják telepíteni a rendszereket. Olyan közösségekbe viszik el majd a berendezéseket, ahol évek, néha évtizedek óta nincs víz. A szakértő szerint a vízválság globális kihívás, amely Bolíviát és Brazíliát is érinti.
Brazíliában a kevés csapadékkal rendelkező régiókban esővízgyűjtési projekteket hajtottak végre. A déli városi területeken, ahol a legnagyobb az igény, esővízgyűjtő rendszereket telepítenek az otthonokba. Konkrét példa erre egy olyan projekt, ahol minden négyzetméternyi tető minden egyes milliméter eső után egy liter vizet képes felfogni. Egy 14 milliméteres csapadék egy négytagú család számára egy hétig elegendő vizet biztosíthat a napi szükségletekhez, például iváshoz, főzéshez és tisztálkodáshoz. Ez a projekt nemcsak a vízellátást javítja, hanem az emberek életminőségét is növeli.
Leave a Reply