Azt mondják, hogy az angolok találták fel a labdarúgást, de a futball iránti szenvedélyt az argentinok. Ez némileg azért túlzó, de azért abban van valami, hogy a futball iránti őrülten fanatikus szenvedély Dél-Amerikában született, hiszen még ma is ehhez a kontinenshez kötjük a futball iránti szenvedély retorikai képét. Ez néha erőszakba torkolló vagy inkább vallássá váló szeretet képében jelenik meg. A dél-amerikai labdarúgásra gyakorolt európai hatás nyomai azonban könnyen nyomon követhetők, elég csak néhány csapat nevét meglátni. Jöjjön néhány azonos nevű focicsapat Európából és Dél-Amerikából.
Arsenal Fútbol Club – Argentína
Lehetetlen nem felismerni. Az Arsenal Fútbol Club de Sarandì név az argentin klub alapítóinak tisztelgése az Arsenal, London egyik legfontosabb és leghíresebb csapata előtt. Valódi indoklás nincs: a legenda szerint a londoni klubhoz hasonlóan az Arsenal Sarandì is egy katonai lőszerraktár közelében alakult. Ugyanaz a név, de más színek: nincs piros-fehér, hanem helyet kapott a piros és a kék, a Racing és az Independiente színei: a Sarandìval szomszédos város, Avellaneda két csapatának színei. Egy gesztus, hogy a két szurkolótábor egyikét se hozza szembe egymással, akik már így is riválisok egymással: elvégre még mindig Argentínában vagyunk.
Liverpool Fútbol Club – Uruguay
Két elmélet is létezik azzal kapcsolatban, hogy miért viseli egy uruguayi csapat egy angol csapat nevét, pontosabban ugyanazt a nevet latin-amerikai stílusban dekonstruálva. A leghitelesebb egy villámcsapáshoz kapcsolódik. Ezt egy kapucinus ferences szerzetesekből álló szenvedte el, amikor néhány európai csapat Uruguayba látogatott az 1900-as évek elején, köztük a Liverpool. A második verzió azért ennél kicsit hihetetlenebb. Eszerint egy José Freire nevű katolikus pap ujjával a földgömbre mutatott és pont Liverpool városát találta el. Nevezetesen az Egyesült Királyság akkori legnagyobb szénkikötőjét bökte meg. Az, hogy az Angliából Uruguayba érkező hajókon is Liverpool volt a leggyakrabban visszatérő név, valóban csak a véletlen műve.
Everton de Viña del Mar – Chile
Itt nincs fantázia, miszticizmus vagy romantika. Csak tiszta pragmatizmus, amit mindkét fél megerősített. 1909-ben az Everton a Tottenhammel együtt indult el egy barátságos mérkőzéssorozatra, amelyet Dél-Amerikában játszottak. A chilei sajtó nagy figyelmet szentelt a Buenos Aires, Montevideo és Rosario között lejátszott mérkőzéseknek, felkeltve néhány fiú figyelmét. Ők, amikor eljött az idő, hogy a megalapítandó csapat nevét válasszák, az Everton nevet választották. Gyorsan eljutottunk 2010-ig, és a két csapat barátságos mérkőzésen néz farkasszemet egymással a Goodison Parkban. Hiszen az évek során a Ruleteros Society-nek köszönhetően kialakult egy kapcsolat. Egy kapcsolat, amelynek célja, hogy a két Everton szurkolói bázisát egy csoportba tömörítse. Ha már azonos nevű focicsapat a kettő.
Barcelona Sporting Club – Ecuador
Eddig olyan esetekkel foglalkoztunk, amikor a név közvetlen tisztelgés egy csapat előtt, de aztán a színek és a logók eltértek az eredetitől. Ebben az esetben nem, ugyanis egy klub neve és logója megegyezik a referenciacsapattal. A Barcelona Sporting Clubról van szó, egy ecuadori, guayaquili székhelyű csapatról, amely a leghíresebb Fútbol Club Barcelona nevét és emblémáját vette át. Ennek van azonban háttere is. Guayaquilban az 1800-as évek végén a világ egyik legjelentősebb katalán közössége jött létre. És Don Eutimio Pérez Arumi, az az ember, aki 1925. május 1-jén koordinálta a klub megalapítását és otthonában rendezte meg a tagok első találkozóját, valóban barcelonai származású volt. A spanyol csapattól csak a színei térnek el, ami jelen esetben a sárga-piros: nyilvánvalóan Katalónia zászlaja előtt tisztelegve.
Leave a Reply