
Óráról órára nő a több száz, többségében venezuelai család szorongása azoknak a migránsoknak a sorsa miatt, akiket a hétvégén az Egyesült Államokból El Salvadorba toloncoltak ki a Donald Trump amerikai elnök által hivatkozott ellenséges bevándorlókról szóló törvény alapján. A CBS News nem is olyan régen közzétette annak a 238 férfinak a nevét, akiket a Trump-kormány három, a közép-amerikai országba tartó járaton toloncolt ki. Mindenféle bizonyítékok nélkül azzal vádolják őket, hogy a Tren de Aragua nevű transznacionális bűnbandához tartoznak, amelyet a republikánus vezető adminisztrációja terroristacsoportnak minősített. A banda miatt elég sok országnak lett rossz viszonya Venezuelával.
Amit megerősítettek, hogy legalább két kolumbiai állampolgár szerepel ezen a listán. Ők két olyan férfi, akiknek az ügye a családjaik nyilvános panaszai miatt vált ismertté. Mindketten szerepelnek a CBS News által közzétett névsorban. Azzal érvelve, hogy ezek az információk veszélyeztetik a nemzetbiztonságot, az Igazságügyi Minisztérium egész héten kerülte, hogy az ezekről a járatokról származó információkat megossza James Boasberg bíróval. Aki végül március 22-én, szombaton kiadta a végzést, amely blokkolja Trumpnak az idegen ellenségekről szóló törvényre való hivatkozását. Ez az 1798-as törvény háború esetén engedélyezi külföldiek gyorsított kitoloncolását.
Milyen azon két kolumbiai története, akik érintettek?
Az első eset Brayan Palencia Benavidesé, a Bolívar megyében található Hatillo de Loba városából származó fiatalemberé. Néhány hónapja érkezett az Egyesült Államokba jobb életkörülményeket keresve, és akinek kolumbiai családja ma már nem tud róla semmit. A fiatalember egyik rokona arról beszélt, hogy nem tudnak semmit Brayanról, akinek egyébként semmi köze nincs a bűnbandához.
A Brayanhoz közel állók azt állítják, hogy a bevándorlási hatóságok a Trump elnök által kiadott kitoloncolási parancsok alapján vehették őrizetbe, mivel állításuk szerint a fiatalembernek tetoválásai vannak, ami sok esetben közös nevező volt. A tetoválások alapján ugyanis sok kitoloncolt hozzátartozója már a névsor közzététele előtt videókon azonosította rokonát.
A másik eset Jerce Reyesé, egy 35 éves kolumbiai-venezuelai férfié, aki két kiskorú gyermek apja. Egyik rokona, Ayari Pedroza elmondása szerint 2024-ben utazott az Egyesült Államokba, hogy jobb életkörülményeket keressen. Letartóztatására azért került sor, mert tévesen belekeverték a Tren de Aragua ügyébe. Pedroza megjegyezte, hogy a letartóztatásra a fiú tetoválása miatt került sor. A nő elmagyarázta, hogy a tetoválás egy focilabdát ábrázol. „Ő egy focista, gyerekkora óta kapus”. A két kolumbiai története kapcsán mindenki a kolumbiai kormány beavatkozását várja.
Leave a Reply