
Egy perui és külföldi tudósokból álló csapat egy új andoki kígyófajt fedezett fel Peruban, a Tachymenoides goodallae nevű fajt. A felfedezést a 2190 és 3050 méteres tengerszint feletti magasság között fekvő magashegyi területeken, Pasco, Junín és Puno régiókban tették. Ezt jelentette be közölte az Universidad Nacional Mayor de San Marcos (UNMSM) Természettudományi Múzeuma. A morfológiai és molekuláris elemzéssel megerősített felfedezést egy tudományos publikációban tették közzé. A kutatást Edgar Lehr herpetológus, az Illinois Wesleyan Egyetem (USA) Biológiai Tanszékének munkatársa vezette, együttműködve César Aguilar Puntrianóval, az UNMSM Természettudományi Múzeum Herpetológiai Osztályának vezetőjével.

Az új kígyófaj nagyon hasonlít közeli rokonaihoz
Az új faj neve a kiemelkedő primatológus, Jane Goodall tiszteletére született, fáradhatatlan tudományos munkájáért és a biológiai sokféleség megőrzése iránti elkötelezettségéért. A rendszertani leírás 21 példány (17 hím és 4 nőstény) vizsgálatán alapul, amelyeket különböző magas andoki helyeken gyűjtöttek. A mitokondriális 12S és cyt-b gének, valamint a nukleáris c-mos gén alapján végzett genetikai elemzések azt mutatják, hogy a Tachymenoides goodallae a T. affinis testvérfajának számít, és genetikailag különbözik a Galvarinus tarmensistől, amelyet a szerzők a Tachymenis nemzetségbe soroltak vissza.
Morfológiailag ez az új kígyófaj sima hátpikkelyekkel rendelkezik (apikális gödröcskék nélkül), amelyek 19/17/15 sorba rendeződnek. A kloakális pikkelyek tagoltak. A leghosszabb példány, egy hím, 559 mm teljes hosszúságú. Két nőstényt találtak fejlődő petékkel. Hátának színe az olajbarnától a halvány szürkésbarnáig változik, elszórtan fekete és krémszínű foltokkal.
A hasi színezet nagyon változatos, a szürke, fekete, fahéj és foltos árnyalatai is előfordulhatnak, gyakran három szabálytalan hosszanti csíkkal. Az írisz barna, jellegzetes sárgásbarna szegéllyel. A kutatók megjegyezték, hogy a Természettudományi Múzeum gyűjteményeinek áttekintése lehetővé tette a Tachymenoides nemzetség húsz fajának helyes azonosítását, ezzel is bizonyítva a molekuláris filogeniák értékét a modern rendszertanban. És egyben bizonyítva Peru különleges állatvilágát.
Leave a Reply