Tilápia: a halfaj, ami leuralja Brazília vizeit

A környezetvédelmi kérdéses elhanyagolása miatt a brazil partok és tengerek magukra maradtak. A partvidékre vonatkozó szabályokat az ingatlanspekuláció diktálja. A tengeren a hatalom szétszórt, és a legerősebbek érvényesítik akaratukat. Az Ibama, amely az ellenőrzésért felelős, mindössze három hajóval rendelkezik.

Eközben a Környezetvédelmi Minisztérium továbbra is hiányolja az olyan invazív fajok elleni küzdelemre irányuló állami politikákat, amelyek már most is fenyegetik a tengeri állatvilágot, mint például a napkorall, az oroszlánhal és az aranykagyló, sok más mellett. A világ minden országa a biológiai sokféleség veszélyeztetése mellett gazdasági veszteségeket is elszenved az invazív fajok behurcolása miatt, amelyek néha óriásiak. A veszélyeztetett fajok mintegy 42%-át veszélyeztetik invazív fajok.

A tilápia mindenhol súlyos veszély az őshonos fajokra

A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy még riasztóbb hírek láttak napvilágot. A tilápia – egy afrikai édesvízi hal, amely a Nílus folyóban őshonos – már behatolt a brazil vizekbe, Maranhãótól Santa Catarináig. Miguel Petrelli Júnior, a Parai Szövetségi Egyetem Vízi ökológiai és halászati központjának professzora figyelmeztet a tilápia folyókban történő tenyésztésének kockázataira, még akkor is, ha azok duzzasztva vannak. Szerinte a tilápia nem ragadozó és nem is húsevő, hanem mindenevő hal, amely gyakorlatilag mindent megeszik, amit talál.

Mivel könnyen alkalmazkodik és gyorsan szaporodik, végül uralja a környezetet. Amikor elszökik, a hatás elkerülhetetlen. A faj a sótartalommal szemben is nagyfokú toleranciával rendelkezik, ami a tengeri ősöktől való evolúció eredménye. Ez a tulajdonsága lehetővé teszi a tilápiák számára, hogy a folyókat ökológiai folyosóként használják, tovább bővítve elterjedési képességüket. Egyébként a tilápia a leginkább tenyésztett hal Brazíliában. Amely a világ termelésében a negyedik helyen áll, csak Kína, Indonézia és Egyiptom mögött – a faj gyors növekedésének köszönhetően. A tenyésztési létesítmények nem immunisak a hibákra, ezért fordulnak elő szökések.

Vannak olyan félrevezetett akvakultúra-tenyésztők általi visszadobások is, akik ezt az invazív egzotikus fajt a folyókba engedik. Brazília, annak ellenére, hogy a világ egyik legnagyobb biológiai sokféleségével rendelkezik, technológiai csomagokat vásárol a Brazíliában nem őshonos fajok akvakultúrájához, ahelyett, hogy felfedezné a Brazíliában rejlő lehetőségeket. Az Exame magazin egy 2012-es cikkében megerősítette a tilápiatenyésztés fellendülését Brazíliában és világszerte. A kereskedelmi és technikai fejlődés bámulatos mozdulata volt, hogy a globális tilápia termelés több mint kétszeresére nőtt az elmúlt évtizedben, a 2003-as 1,5 millió tonnáról 2010-re 3,2 millió tonnára emelkedett, elsősorban az akvakultúra bővülésének köszönhetően.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*