Egyre nagyobb bajban az Olmos-projekt

Több mint egy évtizeddel ezelőtt az Olmos-projekt Lambayeque-t kulcsfontosságú agrárexportrégióvá tette. A Limón-gát jelenlegi szerkezete 45 méteres, miközben az eredeti terv 85 méteres volt, ami korlátozta a tárolókapacitást. Fejlesztése több mint 22 000 hektár öntözését tette lehetővé, fellendítve az olyan termékek termesztését, mint az áfonya, a banán és a szőlő, amelyek tavaly több mint 1 milliárd dolláros exportot generáltak. Napjainkban az Olmos-projekt olyan kritikus korlátokkal szembesül, amelyek a fenntarthatóságát veszélyeztetik.

A Limón gát, a vízátvezetés kulcsfontosságú része, az üledék felhalmozódása miatt évről évre veszít kapacitásából, ami komolyan befolyásolhatja az Olmos-projekt vízellátását. A San Felipe (Jaén) járásban, a Huancabamba folyón található Limón gát elengedhetetlen az Olmos-projekt működéséhez. Eredeti hasznos tárolókapacitása 27 millió köbméter (MMC), ami kevesebb mint 8%-a a rendszer által szállított éves vízmennyiségnek (400 MMC).

Az Olmos-projekt problémái és megoldási lehetőségei

Jelenleg azonban az üledékképződés miatt csak 40%-os tárolókapacitással rendelkezik, és ha nem történnek meg a szükséges intézkedések, a következő néhány évben kifogyhat a szabályozási kapacitásból. Az Olmos környezeti fenntarthatóságának elemzése mérsékelt volt. Mert éppen az Olmos-gát bővítése az, ami több vizet jelent, több víz átvezetését az Atlanti-óceánból a Csendes-óceánba. Ez a probléma nemcsak a víz rendelkezésre állására, hanem a Transzandiai alagút működésére is hatással van. Mivel az üledék eltömítheti a vízbeömlőnyílást.

Ha ez megtörténik, a vizet nem lehet majd az Olmos-völgybe vezetni, ami közvetlenül érinti a gazdákat. A Limón-gát eltömődésének problémájával szembesülve, a kiegészítő infrastruktúrába történő beruházás és az azonnali korrekciós intézkedések végrehajtása tekintetében felülvizsgálatra van szükség. Az egyik legfontosabb megoldás a gát magasságának 45 méterről 85 méterre történő emelése. Ez 110 millió MCC-vel növelné a tárolókapacitást és biztosítaná a vízkészlet jobb szabályozását.

Ez segítene csökkenteni a vízhiány hatásait. A vízvezetékre vonatkozó jelenlegi szerződés nem rendelkezik az üledékszabályozás leghatékonyabb mechanizmusairól. Ezért elengedhetetlen a vízgyűjtő-gazdálkodás és a mezőgazdasági vízelvezetés átfogó stratégiáinak kidolgozása az erózió megelőzése és a tározó élettartamának csökkentése érdekében.

Ezek a beruházások nemcsak a projekt működőképességét garantálják, hanem a régió gazdasági és társadalmi növekedését is elősegítik. Rövid távon egy hidromechanikus kotrórendszer megvalósítása lehetővé tenné a gátban felhalmozódott üledékek egy részének eltávolítását, javítva a gát működési kapacitását és biztosítva a vízátvezetés folyamatosságát. Ez a módszer más hasonló projekteknél is hatékonynak bizonyult, mivel stabil vízellátást biztosít anélkül, hogy a meglévő infrastruktúrát befolyásolná.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*