Ricardo Martinelli panamai ex-elnök Kolumbiába menekült

Ricardo Martinelli volt panamai elnök (2009-2014) szombaton menedékkérőként Kolumbiába utazott, miután elhagyta Nicaragua panamai nagykövetségét, ahol 2024 februárja óta tartózkodott. Mindezt azután, hogy korrupció miatt elítélték – erősítette meg közleményében a panamai külügyminisztérium, amit később a kolumbiai külügyminisztérium is megerősített.

Martinelli – aki egy szupermarketlánc tulajdonosa is – a nicaraguai nagykövetségen keresett menedéket, hogy elkerülje a pénzmosásért kiszabott közel 11 éves büntetésének letöltését. Konkrétan azért, mert hivatali ideje alatt közpénzekből szerzett meg egy médiacsoportot.

Ricardo Martinelli ügye megterhelte a panamai-nicaraguai kapcsolatokat

A 73 éves volt elnök 2024. február 7-én keresett menedéket a nagykövetségen. Percekkel később a kolumbiai külügyminisztérium megerősítette ezt az információt. A közlemény szerint a döntés a pro persona elvének betartásán és Kolumbia humanista hagyományain alapul, amely a politikai okokból üldözött személyek védelmét szolgálja. Jogi problémái ellenére Martinelli nagyon népszerű volt Panamában, és ő volt a 2024-es választások favoritja, de az ellene hozott ítélet miatt nem tudott indulni.

Helyét a jelöltek között ekkor barátja, José Raúl Mulino vette át, aki végül megnyerte a 2024. május 5-i választásokat az országban, és jelenleg az ország elnöke. Meg kell jegyezni, hogy Martinellit 2023-ban ítélték el, az ítéletet a fellebbviteli bíróság és a Legfelsőbb Bíróság 2024 elején ratifikálta. Ekkor az ország ügyészsége elfogatóparancsot adott ki a volt elnök ellen, aki a letartóztatás elkerülése érdekében a panamavárosi nicaraguai nagykövetségen keresett menedéket. 

Bár Nicaragua azonnal menedékjogot adott Martinellinek, az előző, Laurentino Cortizo vezette kormány megtagadta tőle a biztonságos utazást Managuába. A panamai igazságszolgáltatás elítélte Martinellit, amiért 2010-ben infrastrukturális szerződésekre kapott megbízásokból származó közpénzből többségi részesedést vásárolt az Editora Panamá América vállalatban. A “New Business” ügyön kívül, ahogyan a történetet nevezik, Martinelli ellen más, az Odebrecht-botrányhoz kapcsolódó vádak is felmerültek Panamában. Valamint Spanyolországban állítólagos vesztegetés és egy mallorcai lehallgatási ügy miatt.

Az ügy hatásai

Az ügy kifejezetten megterhelte Nicaragua és Panama kapcsolatát. Mulino, aki már korábban is ellenszenvet mutatott nicaraguai kollégái megkérdőjelezhető kormányával szemben, rámutatott, hogy az országnak se Istene, se törvénye nincs. Ráadásul Martinelli kijelentései miatt több hivatalos panaszt is küldött a panamai nagykövetségre. Ricardo Martinelli volt elnök manipulált politikai pernek nevezte az ellene folyó eljárást. Azt állítja, hogy politikai üldözésről” van szó. Március 27-én a panamai kormány váratlanul március 31-ig, hétfőig biztosította Martinelli számára a szabadlábra helyezést, hogy Nicaraguába utazhasson.

De amikor erre az utazásra nem került sor, a szabadlábra helyezést további három nappal meghosszabbították. Anélkül, hogy Martinelli ez idő alatt elutazott volna. Az utazás lemondásának oka az volt, hogy a nicaraguai kormány arra kérte Panamát, tisztázza a Martinellivel szembeni esetleges Interpol-riasztást. Amelyről a panamai hatóságok azt állították, hogy nem létezik. És ezt a helyzetet a volt elnök elleni csapdaként ítélték meg, aki támogatta ezt az elméletet. Martinelli ezután továbbra is a panamai nicaraguai nagykövetségen keresett menedéket. Innen gyakran használta a közösségi oldalakat, hogy politikai és társadalmi véleményeket nyilvánítson hazájáról.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*