A chilei lítium leginkább Kínába megy

A chilei külügyminisztérium friss jelentése szerint a chilei lítium 71%-át Kínába exportálják, míg 4,1%-át az Egyesült Államokba. A termelés az elmúlt öt évben évente 29%-kal nőtt. Ausztrália a legnagyobb lítium-exportőr a világon, de Chile vezeti a világot a finomított lítium exportjában, a teljes mennyiség 42%-ával.

Ez a harmadik jelentés a témában – évente egy -, és elemzi a chilei gazdaság számára egyre fontosabbá váló iparág főbb tendenciáit és változásait. 2024-ben a chilei lítiumexport 2,895 milliárd dollárt tett ki. És a teljes export 3%-át képviselte, szemben az előző évi 8%-kal. A 2021-es évben ez az arány mindössze 1% volt. A tavalyi visszaesés az áresésnek volt köszönhető, amely 57%-kal csökkentette a bevételt. De ugyanez nem vonatkozott a mennyiségre.

A chile lítium komoly mennyiségben áramlik Kínába

A minisztérium elemzése szerint Chile 2024-ben rekordmennyiségű, 314000 tonna lítium-karbonát-egyenértéket exportált, 26%-kal többet, mint 2023-ban. És az elmúlt öt évben, 2020-tól kezdve évente átlagosan 29%-os, lenyűgöző növekedést mutatott. 2024-ben a legnagyobb lítiumtermelők Ausztrália, Chile, Kína és Argentína voltak. Kína kulcsszerepet játszik a globális termelésben. Nemcsak mint exportőr, elsősorban a lítium-hidroxid exportőre, hanem mint a bányászott és finomított lítium jelentős fogyasztója is.

Nagy vonalakban Ausztrália továbbra is globális vezető szerepet tölt be, a globális lítiumexport 37%-át adja, szemben a 2023-as 45%-kal. Ez az ország 3,209 milliárd dollár értékben exportált. Szállításai azonban elsősorban spomudénből, feldolgozatlan kemény kőzetből kinyert lítiumkoncentrátumból álltak. Chile 21%-os piaci részesedéssel zárta a 2024-es évet, egy százalékponttal magasabbal, mint az előző évben.

Kína 17%-os, Zimbabwe 9%-os, Argentína pedig egy év alatt megduplázta részesedését, 4%-ról 8%-ra. A számok azonban megváltoznak, ha figyelembe vesszük a bizonyos fokú feldolgozást igénylő lítium exportját. Mint például a lítium-karbonát és -hidroxid, ahol Chile globálisan a főszereplővé pozícionálta magát. 2024-ben az ország a teljes export 42%-át adja, 2,877 milliárd dollár értékben, majd Kína (33%) és Argentína (15%) következik.

Bizonyos lítiumból Chile világelső

A lítium-karbonát (Li2CO3) és a lítium-hidroxid (LiOH) különböző képletű, eltérő felhasználási módokkal rendelkezik. A lítium-karbonátot az elektronikában, a kerámiában, a kohászatban és az üveggyártásban használják, de fő felhasználási területe a lítium-ion akkumulátorok katódanyaga. A karbonátból előállított hidroxidot elsősorban kenőzsírok gyártására, valamint akkumulátorok és festékek előállítására használják. A lítium-karbonát terén Chile állt az élen 2,627 milliárd dolláros szállítással, ami a világ kivitelének 65%-ának felel meg, őt követte Argentína 25%-os részesedéssel.

A lítium-karbonát súlya óriási a chilei termelésben: a lítium-karbonát kivitel 89%-át tette ki. Egy évvel korábban ez az arány 75% volt. A lítium-hidroxidban viszont Kína vezeti a világranglistát, a teljes mennyiség 78%-ával. Chile következik 9%-kal. A két termék ára 2024-ben hasonló volt: míg a karbonátot átlagosan 11049 USD/tonna értékben exportálták Chiléből, addig a hidroxidot 11 398 USD/tonna értékben. Mindkét termék ára csökkent, de a hidroxidé sokkal inkább, hiszen 2023-ban majdnem kétszeres áron adták el: 43 029 USD/tonna, míg a lítium-karbonáté 26 410 USD/1000 kilogrammonként.

A chilei lítium fő vásárlója továbbra is Kína, és tovább növelte előnyét. 2024-ben a Chiléből külföldre küldött lítium 71%-át ide szállították, 2023-ban még 60%-át. Az összeg azonban az áresés miatt 4007 millió dollárról 2057 millió dollárra csökkent. A második célország továbbra is Dél-Korea maradt, 15%-kal, az előző évi 28%-ról. Mindkét ország a lítium akkumulátorok fő gyártója a világon.

Ezzel szemben az Egyesült Államok a chilei lítiumszállítások mindössze 4,1%-át, 2023-ban pedig alig több mint 2,7%-át szerezte meg. Ez a különbség aggodalmat keltett az amerikai hatóságok körében, akik rendkívüli vámok kivetését fontolgatják a lítiumra. És a rézre. Brandon Judd, az új chilei nagykövetjelölt áprilisban az amerikai kongresszus előtt tartott előadásában megjegyezte, hogy a chilei lítium 71%-a Kínába megy.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*