
Kutatók egy csoportja arra figyelmeztetett, hogy a következő 100 évben világszerte több mint 500 madárfaj tűnhet el. A kihalást befolyásoló fő tényező az élőhelyek elvesztése és romlása. A Nature című folyóiratban megjelent új tanulmányban egy kutatócsoport, a Readingi Egyetem munkatársai elemezték a világ 9873 madárfajának adatait, amelyek közül 2087-et fenyeget valamilyen veszély. Céljuk az volt, hogy a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vörös listáján szereplő adatok alapján előrejelezzék ezeknek az állatoknak a kihalását a következő 100 évre.
A kutatás egyik eredményét Kerry Stewart, a cikk vezető szerzője sokkoló statisztikaként jellemezte. A tudósok megállapították, hogy a következő évszázadban több mint 500 madárfaj fog eltűnni hat kihalást elősegítő tényező miatt. Amelyek közül a legfontosabb az élőhelyek elvesztése és romlása. További okok a vadászat; az éghajlatváltozás és a szélsőséges időjárási események; az életteret zavaró tényezők és a véletlen halálozás. És még az invazív fajok és betegségek; valamint a környezetszennyezés. Stewart szerint a modern korban példátlan madárpusztulási válsággal állunk szemben.
500 madárfaj szinte biztosan tovatűnik
Ha a következő 100 évben több mint 500 madár eltűnne, az több mint háromszorosa lenne az 1500 óta feljegyzett kihalt fajok számának. Ez ráadásul veszélyt jelentene a bolygó ökoszisztémáira is. Mivel nemcsak a madárpopulációk változnának meg, hanem a természetben általuk végzett kulcsfontosságú feladatok, például a magok szétszórása és a beporzás is veszélybe kerülnének. A kutatók rámutattak, hogy még ha a veszélyek csökkennének is, mintegy 250, jelenleg kritikusan veszélyeztetettként nyilvántartott faj még mindig eltűnhet.
Sok madár már annyira veszélyeztetett, hogy az emberi hatások csökkentése önmagában nem fogja megmenteni őket. Ezeknek a fajoknak speciális helyreállítási programokra, például tenyésztési projektekre és élőhely-helyreállításra van szükségük a túléléshez. A tudósok szerint, ha a természetvédelemre helyeznénk a hangsúlyt, és a 100 legegyedibb veszélyeztetett fajt megőriznénk, a funkcionális sokféleség előre jelzett csökkenésének 68%-a elkerülhető lenne. Röviden, a kutatók szerint a probléma fő kiváltó okának, az élőhelyek elvesztésének és romlásának kezelésére összpontosító intézkedésekkel lehetne a legtöbb faj kihalását megakadályozni. Ezzel szemben a vadászat, a zavaró tényezők és a véletlen pusztulás megfékezése kevesebb fajt menthetne meg. Aránytalanul növelné a madarak funkcionális gazdagságát. És ezen az itt bemutatott csodák sem segítenek.
Leave a Reply