Egy különleges, vicces nevű élőlény Brazíliából

Az angol nyelvben az alakja miatt simán csak “péniszkígyónak” nevezett Atretochoana eiselti, talán tényleg úgy néz ki, mint egy emberi pénisz, de határozottan nem kígyó. Ez a dél-amerikai gerinces valójában egy 60 centiméter hosszú végtag nélküli kétéltű, amely földigilisztaként ássa be magát az iszapba. Ez a vicces nevű élőlény nem csak a nevében különleges, meglepő módon a 19. század végén fedezték csak fel Brazíliában.

Ezután több mint száz évre elfelejtették, mígnem 2011-ben újra felfedeztek egy élő példányt. Még különlegesebb, hogy az Atretochoana eiselti teljesen tüdő nélkül létezik. Az állatot a Madeira folyó – az Amazonas egyik fő mellékfolyója – egy részének lecsapolása során fedezték fel, amelyre egy vitatott vízerőmű-projekthez volt szükség. Hat egyedet találtak Julian Tupan biológus szerint, aki Atretochoana eiselti néven azonosította a fajt.

Nagyon titokzatos ez a vicces nevű élőlény

A fajról nem sokat tudni, azt feltételezik, hogy víziállat és a bőrén keresztül lélegzik. Más egyedeket is találtak már az Amazonas torkolatánál, több mint 2500 km-re. Ezek a fajta kétéltűek jellemzően ragadozók, apró halakkal, férgekkel és más vízi gerinctelenekkel táplálkoznak. Gyenge a látásuk, és elsősorban szaglással tájékozódnak. Az Atretochoana eiselti a legnagyobb ismert végtag nélkül kétéltű, hossza eléri a 81 cm-t, vagyis több mint kétszer akkora, mint a következő legnagyobb ismert fajé. Élőhely a jelenlegi ismereteink szerint az Amazonas torkolata és a Madeira folyó. De egész Dél-Amerikában különleges állatok sokaságával találkozhatunk.

Mindkettő esetén a nagy iszaptömeg miatt korlátozott a láthatóság. Jelenleg nem ismert, hogy ez a fura formájú állat milyen más folyókban él, és hogy előfordul-e a folyón felfelé Peruban vagy Bolíviában. Az Atretochoana eiselti az egyetlen faj az Atretochoana nemzetségben, de egy másik végtag nélküli kétéltűről – a Caecilita iwokramae – szintén ismert, hogy nem rendelkezik tüdővel. Világszerte közel 200 végtag nélküli kétéltűfaj ismert, köztük egy 2013-ban Francia Guyanában felfedezett, valamennyire hasonló faj.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*