A Venezuela és a BRICS+ blokk közötti kapcsolat kulcsfontosságú lehetőséget jelent a dél-amerikai ország számára a pénzügyi, kereskedelmi és geopolitikai alternatívák keresésében egy egyre inkább többpólusúvá váló világban. Egy olyan globális környezetben, amelyet a növekvő polarizáció és az amerikai dollár dominanciájával szembeni alternatívák keresése jellemez, Venezuela BRICS+ blokkba való bekapcsolódása stratégiai lehetőségnek tekinthető az ország számára. A Venezuela és a feltörekvő gazdaságok e csoportja közötti kapcsolat átalakíthatja az ország gazdasági és pénzügyi helyzetét. Utat kínálva a nagyobb gazdasági szuverenitás és a nemzetközi színtéren elfoglalt pozíciójának megerősítése felé.
Nem világos azonban, hogy az ország számára lehetővé válik-e a BRICS+-hoz való csatlakozás, tekintettel a csoport előtt álló számos kihívásra. Eddig a venezuelai tagsággal szembeni legfőbb ellenérv Brazília volt. Ezen a héten Celso Amorim, Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök volt külügyminisztere és nemzetközi tanácsadója kijelentette, hogy nem támogatja Venezuela felvételét a BRICS-csoportba, amely csoport most kedden (10.22.) az oroszországi Kazanyban ülésezett. Mindenesetre a BRICS+ és Venezuela közötti szövetségnek több lehetősége is van.
Egy új fizetési rendszer szükségessége
A BRICS+ orosz elnöksége egyértelmű mandátumokat hozott létre a nemzeti valuták és fizetési platformok használatának előmozdítására a tagok közötti kereskedelem megkönnyítése érdekében. Ez az erőfeszítés a dollártól való függőség csökkentésére irányul. Ami kulcsfontosságú kihívás Venezuela számára, amely az Egyesült Államok által bevezetett pénzügyi szankciók következményeitől szenved. A Brics Bridge rendszer, egy nemzeti valutákban működő csereplatform létrehozása lehetőséget nyújt Venezuela számára, hogy normalizálja kereskedelmi kapcsolatait. És a hagyományos pénzügyi rendszer korlátai nélkül hozzáférjen a nemzetközi piacokhoz.
Gazdasági diverzifikáció
A természeti erőforrásokban – olajban, földgázban és ásványi anyagokban – gazdag Venezuela a BRICS+-ban való részvétele révén diverzifikálhatja gazdaságát. Ez a blokk, amely a világ energiatartalékainak nagy részét ellenőrzi, megkönnyítheti Venezuela hozzáférését az exportkínálatának diverzifikálásához szükséges technológiákhoz és gyártmányokhoz. A venezuelai különleges gazdasági övezetek középpontba állítása összhangban van ezzel a stratégiával. A BRICS+ tagországokból érkező befektetések vonzásának lehetősége és az innováció előmozdítása a kulcsfontosságú ágazatokban átalakíthatja a venezuelai gazdaságot, és nemzetközi szinten versenyképesebbé teheti azt.
Válasz a szankciókra
Venezuela BRICS+-ba való felvétele közvetlen választ jelent az Egyesült Államok és szövetségesei által bevezetett szankciókra. Az, hogy Venezuelát kizárták a SWIFT-rendszerből, korlátozta a nemzetközi tranzakciók lebonyolításának lehetőségét, ami súlyosan érintette a gazdaságát. Az alternatív pénzügyi rendszerbe való belépés enyhítheti a gazdasági nyomást. És lehetőséget biztosíthat a más országokkal való kereskedelmi kapcsolatok helyreállítására.A venezuelai hatóságok kifejezték érdeklődésüket az új pénzügyi architektúrához való csatlakozás iránt. Hangsúlyozva, hogy a multipolaritás alapvető geopolitikai elképzelés az ország számára.
Növekedési potenciál
A világgazdaság a többpólusú rend irányába történő elmozduláson megy keresztül, ahol az olyan országok, mint Kína, India és Oroszország egyre nagyobb befolyásra tesznek szert. Venezuela BRICS+ tagsága lehetővé tenné számára, hogy aktívan részt vegyen ebben az új forgatókönyvben. Ahol olyan kezdeményezések születnek, amelyek a status quo megkérdőjelezésére irányulnak.
Lehetőség a geopolitikai átrendeződésre
Venezuela és a BRICS+ kapcsolata a geopolitikai átrendeződés tágabb kontextusának része. Az olyan országok, mint Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek felvétele a blokkba, valamint Venezuela csatlakozásának lehetősége kiemeli az energiaforrások egyre fontosabb szerepét a nemzetközi politikában. A BRICS+ az USA befolyásának ellensúlyozására törekszik, és Venezuela hatalmas energiatartalékaival kulcsszereplővé válik ebben a dinamikában.
Leave a Reply