Hszi Csin-ping kínai elnök november 14-én Peruba látogat, de biztonsági okokból nem utazik el Chancay városába. A közlekedési szakszervezetek ugyanis ezekben a napokban tiltakozást terveznek. A perui külügyminisztérium bejelentette, hogy Hszi elnök állami látogatásra Peruba érkezik Dina Boluarte perui elnökhöz, és felavatja a Limától 60 kilométerre északra fekvő kínai állami tulajdonú kikötőt.
Elmer Schialer perui külügyminiszter az N helyi televíziónak adott interjújában elmondta, hogy a Chancay városában található kikötő felavatására virtuálisan a limai kormánypalotából kerül sor. Azt is jelezte, hogy ettől a naptól kezdve a kikötő működni fog. Boluarte elnök és Hszi Csin-ping elnök a kormánypalotában lesz peruiak és kínai állampolgárok nagy csoportjával. Maga a kínai elnök biztonsági okokból nem megy el Chancayba – mondta Schialer. Az AP megkérdezte a perui külügyminisztériumot, hogy milyen biztonsági okokra hivatkoznak, és a perui kínai nagykövetségtől is kért állásfoglalást. De egyiktől sem kapott választ.
Peru életét megváltoztathatja a kikötő
Schialer külügyminiszter az interjúban hozzátette, hogy a chancayi kikötőben magán az avatáson 200-300 kínai tisztviselő lesz jelen, és hogy az ünnepségre délután kerül sor. A kínai elnök november 14-én kezdi meg a látogatását. November 15-én pedig csatlakozik az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) vezetőinek november 9. és 16. között zajló tanácskozásához. A Csendes-óceán középső partvidékén, Limától 60 kilométerre találhatjuk Chancay kikötőjét.
A kínai állami tulajdonú COSCO Shipping üzemelteti, úgy építették, hogy ellenálljon egy 8,5-ös erősségű földrengésnek is. Ezenkívül 10 nappal lerövidíti a Dél-Amerikából Kínába tartó, jelenleg 45 napig tartó szállítási időt. Mivel lehetővé teszi a közvetlen szállítmányok indítását Peruból. A Chancay kikötő, amelyben a COSCO Shipping 60%-os, míg a perui Volcan 40%-os részesedéssel rendelkezik, 1,3 milliárd dolláros kezdeti beruházással indult. Négy hajóállomással, 1500 méter hosszú rakparttal és egy 2,7 kilométeres hullámtörővel rendelkezik majd a hajók biztonságos lehorgonyzásához.
A különböző városi közlekedési szakszervezetek november 13-ra, 14-re és 15-re tiltakozó megmozdulásokat hirdettek Limában a Boluarte-kormány és a parlament ellen. Amiért nem fogadtak el hatékony intézkedéseket a bűnözés, különösen a zsarolás növekedése ellen. Lima szeptember vége óta három széles körű közlekedési sztrájkot és számos kormányellenes tüntetést élt át. Leginkább a taxisok, a katonák, a tanárok és a közalkalmazottak részéről. Boluarte mindössze négy százalékos támogatottsággal és 92 százalékos elutasítással bír. Míg a kongresszus hat százalékos támogatottsággal és 88 százalékos elutasítással. Ez derült ki az Ipsos Peru októberi, az América televízió által közzétett, 1211 fő megkérdezésével készült országos felméréséből, amelynek hibahatára 2,8 százalékpont.
Leave a Reply