Isla de Decepción: a sziget, aminek teljesen egyenes az egyik oldala

A Megtévesztés-sziget (Isla Decepción) az Antarktiszi-félszigethez közeli Déli-Shetland-szigeteknél található. Nagy és általában biztonságos természetes kikötővel, amelyet időnként az alatta lévő aktív vulkán működése érint. Maga a sziget egy aktív vulkán kalderája, amely 1967-ben és 1969-ben súlyosan megrongálta a helyi tudományos állomásokat. A sziget korábban bálnavadász műveletek kiindulópontja volt.

Ma már turisztikai célpont, évente több mint 15000 látogatóval. A nyári szezonban két kutatóállomást üzemeltet itt Argentína és Spanyolország. Bár különböző országok magukénak tartják a terüketet, a szigetet még mindig az Antarktiszi Szerződések Rendszere alapján kezelik. De nem is emiatt érdekes ez a sziget.

A magyarázat az Isla de Decepción furcsa részére

Ha megnézi valaki a lenti képet, azonnal feltűnhet neki, hogy mennyire egyenes az egyik oldala. Ez a Costa Recta (avagy egyenes part). Ez egy egyenes, lineáris partvonulat, amely a sziget keleti oldalán húzódik. A szokatlan képződmény feltehetően egy tenger alatti törés visszahúzódott sziklafalának tekinthető. Lényegében egy olyan geológiai jellegzetességről van szó, amely a sziget alatti tektonikus tevékenység eredményeként alakult ki, és amely a partvonalat egyenes formájúra formálta. De ez csak találgatás. Sokan próbálták már megfejteni és megmagyarázni a dolgot, többféle reddit csoportban is zajlott róla hosszas diskurzus.

Azt is fontos megemlíteni, hogy bár felülről annak tűnik, valójában ez nem sziklás rész, hanem homokos tengerpart. A jelenlegi feltevés szerint tehát a part egy törésvonulatból alakult ki. A terület tektonikai erői arra utalnak, hogy ez egy dextrális, nagyjából észak-déli irányú csúszásos törés lehetett, és a part vonalvezetése meg is felel ennek. Az északi és déli végén lévő sziklás hegyoldalak szerepet játszhatnak az óceáni erózió szabályozásában.

Más elméletek inkább földrengések eredményének gondolják a Costa Recta kialakulását, de nincs elégséges szeizmikus adat ennek megerősítésére (sem). Pluszban gleccserek is szoktak benyomulni partra, így már régóta torzulnia kellett volna a szakasznak. De nem így történt, úgyhogy ez megint csak a természet egyik csodája. Ami pedig még izgalmasabbá teszi a helyet, hogy itt egész hosszasan lehet a Google Maps segítségével is kóborolni.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*