A mapuchék nem akartak mapudungun Windows operációs rendszert

2006-ban mutatta be először a Microsoft a chilei Oktatási Minisztériummal közösen a Windows operációs rendszerének Mapunzugun (vagy Mapudungun) nyelven készített verzióját. A mapuche nép kultúrájának megőrzése céljából fejlesztette a cég a chilei állam támogatásával a fordítást, amelyet 2006 november elsején mutattak be a chilei Araucanía régióban. Az akció akkor része volt a Microsoft világméretű anyanyelvi programjának, amely lehetőséget kínált a technológia anyanyelvi hozzáférésére, hogy világszerte minél több ember dolgozhasson a számítógépekkel a saját nyelvén.

Viszont nem mindenki örült ennek felhőtlenül. A mapuche törzsek vezetői azzal vádolták az amerikai vállalatot, hogy megsértette kulturális és kollektív örökségüket azzal, hogy a szoftvert az engedélyük nélkül fordították le mapuzugun nyelvre. Még levelet is küldtek a Microsoft alapítójának, Bill Gatesnek, amelyben szellemi kalózkodással vádolták a cégét. Emellett pert is indítottak. A Microsoft nem kívánta akkor kommentálni az ügyet. Amely később egyébként szépen csendben be is fejeződött mindenféle komolyabb következmények nélkül. Sőt az anyanyelvi program is folytatódott, így ma már több tucat amerikai őslakos nyelven is elérhető a Windows, többek között a mohawk, a kecsua és az inuktitut nyelveken.

Amikor a mapudungun Windows dühöt váltott ki

Az első és utolsó alkalom volt a mapuchék felháborodása, amikor egy őslakos csoport nem örült a megavállalat kezdeményezésének. Mondjuk nem volt meglepő az agresszív reakció. A mapuchék híresek vadságukról. Dél-Amerikában azon kevés törzsek közé tartoztak, amelyek sikeresen ellenálltak mind az inkáknak, akik megpróbálták gyarmatosítani a földjeiket. Mind a spanyoloknak, akik több mint két évszázadon át uralták Dél-Amerika nagy részét. Az őslakosok szerint a chilei kormánynak, amely támogatta a Microsoft mapudungun Windows projektjét, arra kellene összpontosítania, hogy a mapuzugun hivatalos államnyelvvé váljon a spanyol mellett.

A mapuzugun nyelvet a chilei mapuchék mintegy kétharmada beszéli, akik a lakosság 3-4 százalékát teszik ki. Az viszont biztos, hogy egyre csökkenő tendenciát mutat a nyelvet anyanyelvként beszélők száma. A becslések szerint úgy 200 ezer ember beszéli a mapudungun nyelvet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*