A spanyolt nem csak Spanyolországban beszélik, ez az egyik legelterjedtebb nyelv a világon. Sokan beszélik anyanyelvükként, plusz kifejezetten sok országban van jelen. Az egyik leggazdagabb nyelv, hatalmas szókinccsel és kivételes érdekességek sokaságával. Egy nyelv, amelynek több mint 93000, szótárban regisztrált szava van, de amelyek között vannak kifejezetten gyakran használtak is.
2022 végén volt egy kis kutatás, amelynek során a Real Academia Española által létrehozott Corpus de Referencia del Español Actual (CREA) adatbázisa alapján kerültek meghatározásra a a spanyol nyelv leggyakoribb szavai különböző eredetű írott és szóbeli szövegek alapján.
Ez az adatbázis több mint 140000 dokumentumot, több mint 154 millió kivonatolt szöveget tartalmaz. Ezeket az összes spanyol nyelvű országból származó szövegekből és több mint száz különböző témakörre vonatkozó hangdokumentumok átirataiból nyertek ki.
A leggyakoribb spanyol szavak nem annyira érdekesek
Mindezen hivatkozások alapján sikerült azonosítani néhányat a spanyol nyelv leggyakoribb szavai közül, amelyek a 200 leggyakrabban használt szó között vannak. Ilyenek például: „vida”, „tiempo”, „gobierno”, „presidente”, „millones”, „trabajo” vagy „madre”, sok más mellett. De azért nem meglepő módon a 10 leggyakrabban használt spanyol szó a “de”, az “y”, az “el”, a “la”, az “en”, az “a”, a “que”, a “los”, a “se” és az “un”. Kicsit kiábrándító, nem? Értelemszerűen a toplistás eredmények nem túl érdekesek a szavak szemantikai súlya szempontjából, ezért vizsgáljuk meg egy kicsit jobban a listát. A
z elsőként megjelenő nyelvi érdekességű szavak egyike az „años”, a 47. helyen. Ez nem anomália: a leggyakrabban használt szavak listájának elején több, időre utaló kifejezés is szerepel (a “tiempo” például a 70. helyen áll). De ilyen például még a „ahora” (73.), a „día” (90.), a „ayer” (124.) és a „pasado” (158.). A szavak másik igen népszerű csoportja a politikai kérdésekre utaló szavak. Talán az összegyűjtött szövegek típusából adódik, de az első helyeken ebben a kategóriában olyan példák szerepelnek, mint a „gobierno” (86. helyezett), „país” (98. helyezett), „mundo” (101. helyezett), „estado” (104. helyezett) és „presidente” (115. helyezett).
Míg ezek a kifejezések azt tükrözik, hogy a korpuszba nagyszámú sajtószöveg került, más szavak sok dokumentum eredetére vonatkozóan adnak támpontokat. Az első megjelenő ország Spanyolország, a 134. helyen, amelyet szorosan követ a fővárosa, Madrid a 140. helyen. Egészen a 367. helyig kell mennünk, hogy megtaláljuk a következő országot: Mexikó. A listán néhány tulajdonnév is szerepel: a José, Juan, Carlos, María és Luis a lista első 300 helyén szerepel.
Leave a Reply