A világ legmagasabban fekvő lakott települése

A perui Andokban található La Rinconada bővelkedik aranyban és sajnos szegénységben is. A világ legmagasabban fekvő lakott települése a legtöbb adatbázis szerint. Az El Paraíso del Diablo (Az ördög paradicsoma) néven is ismert hely körülbelül 5100 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik. Ez az egyedülálló bányászváros Puno tartományban az aranyláz miatt jött létre, és több ezer szerencsét kereső embert vonzott ide.

Ma a becslések szerint 30000-50000 ember él a lejtőkön, bár a pontos számokat nehéz meghatározni, mivel sok lakos átmenetileg lakik csak itt. Emellett a spanyol, az aymara és a kecsua nyelvek is masszívan keverednek itt. A lakosok főleg nemhivatalos bányászattal foglalkoznak. Szélsőséges körülmények között dolgoznak, el kell viselniük a fagypont alatti hőmérsékletet és a csökkent oxigénszintet. Az arany ígérete azonban továbbra is erős mágnesként vonzza őket, és motiválja őket, hogy szembenézzenek a napi kihívásokkal. A bányászok gyakran az úgynevezett cachorreo rendszerben dolgoznak, amelyben fix fizetés helyett a bányászott ércből kapnak részesedést.

Minden nehézség ellenére a világ legmagasabban fekvő lakott települése virágzik

A túlélés érdekében ebben a barátságtalan környezetben a bányászok és családjaik az alacsonyabb régiókból behozott készletekre támaszkodnak, ami jelentősen megnöveli a megélhetési és élelmiszer-költségeket. A nehéz életkörülményeket tovább súlyosbítja az alapvető infrastruktúra, például a tiszta vízhez és a higiéniához való hozzáférés hiánya. A nehézségek ellenére La Rinconada továbbra is vonzza az új telepeseket, akiket az aranyból származó bevétel reménye hajt. Ez a település az emberi ellenálló képességet tükrözi a nehézségekkel és a magaslati körülményekkel szemben.

A több mint 5000 méteres tengerszint feletti magasságban kevesebb oxigén van a légkörben, ami növeli a krónikus hegyi betegség kialakulásának valószínűségét. Becslések szerint ebben az andoki városban körülbelül minden negyedik ember szenved a betegségben. A bányásztelepülés számos kihívással néz szembe, többek között az aranybányászatban használt higany okozta szennyezéssel, az erőszakkal és a higiéniai infrastruktúra hiányából eredő egészségügyi problémákkal. És a más problémák miatt elzárt falvakhoz képest ez még inkább izolált helyszín.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*