A jelenetek nem csak Magyarországon, de Uruguayban is ismétlődnek. Tinédzserek ugranak be suli előtt az egyik boltba, majd felmarkolnak néhány élénk színű dobozban forgalmazott italt. Felpattintják őket, és megisszák reggelire. Azt mondják, ettől még csak elálmosodnak. Aztán megisznak még egyet ezekből az úgynevezett energiaitalokból. Azt mondják, erőt ad nekik. Egy buliban pedig Jagerrel vagy vodkával keverik.
Amit azonban ezek a jelenetek, az egészségre figyelmeztető üzenetek és a tinédzserek nyilatkozatai nem monddanak el, az az, hogy a divatos stimuláns italok milyen veszélyekkel járnak – Uruguayban is. Minden egyes ilyen élénk színű dobozos ital négy-öt csésze kávéval egyenértékű. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Társaság azt javasolja, hogy a tizenévesek naponta legfeljebb egy csésze kávét fogyasszanak. Így egyetlen ilyen kis energiaitallal megnégyszerezik-ötszörözik az ajánlott határértéket. Mert nem csak a tiszta koffein, hanem más összetevők, például a hozzáadott guarana is tartalmaz koffeint. Egyetlen dobozban több cukor van, mint amennyi cukrot egy nap alatt be kellene vinni.
Az Uruguayi Kábítószerügyi Megfigyelőközpont már most is kábítószernek tekinti ezeket az italokat. És figyelmeztet a fogyasztás növekedésére olyan serdülők körében, akik nem ismerik fel a kockázatokat. A piaci adatok pedig exponenciális növekedési tendenciát mutatnak az elmúlt években. A 2024-es évet az eladott literek 40%-os növekedésével zárták 2023-hoz képest Uruguayban. Ez több mint 4 millió litert és több mint 900 millió peso forgalmat jelent.
Az energiaital Uruguayban is járványként terjed, de mi a megoldás?
Az Általános Orvostudományi Kar Gyermekpszichiátriai Akadémiai Egysége által nemrégiben készített tanulmányból kiderül, hogy a megkérdezett serdülők háromnegyede elismeri, hogy fogyasztott már ilyen italokat, a kezdő életkor pedig 13 év. A fogyasztás növekedése azonban nem csak a serdülőkre vezethető vissza. A piac szerteágazó. Korábban több mint egyharmadát a nagy szupermarketekben árulták, és a sportolók és nők voltak a fő célcsoport.
Most az eladások 40%-a hagyományos üzletekben, kis bódékban és szalonokban történik, míg további 40%-a független önkiszolgáló helyeken (az áruházak csak a fennmaradó 20%-ot teszik ki). Számos egyetemi tanulmány szintén magas előfordulási gyakoriságról számolt be az egyetemista korú fiatalok körében.
Matías Ezequiel Torres pszichológus egy kis létszámú (18-30 év közötti) populációt vizsgált meg. Akik közül szinte mindenki kipróbált már élénkítő hatású italokat (több mint 96%), és több mint egyharmaduk (35%) fogyasztott is az elmúlt hónapban. Egyötödük (19%) pedig alkohollal keverte. A toxikológusok figyelmeztetnek, hogy az alkohollal való keverés az egyik fő probléma. Az élénkítő ital elrejti az alkohol depresszív hatását, és az ember a kelleténél többet fogyaszt, anélkül, hogy észrevenné. Ezek a stimulánsok neuronális és kémiai sokkot okoznak, ami nem jelent fokozott energiatermelést.
Maria Fajardo nacionalista képviselőnő törvényjavaslatot nyújtott be az energiaitalok 18 éven aluliaknak történő árusításának betiltására. A képviselőház egészségügyi bizottsága még nem kapott felhatalmazást, a törvényhozó a következő törvényhozásban kívánja újraindítani a vitát. Az Uruguayi Gyermekgyógyászati Társaság és a Közegészségügyi Minisztérium is tanulmányozza ezt a javaslatot, amelyről több európai és észak-amerikai országban is tárgyalnak. Erről egyébként már Magyarországon is esett szó. Van még ilyen téma egyébként, mint a büntetőfékezés. Egy, a közelmúltban készült gyermekpszichiátriai tanulmány szerint viszont a tiltás nem biztos, hogy segíteni fog. A tanulmány szerint tízből nyolc serdülő, aki energiaitalokat fogyaszt, ezt szülei tudtával teszi. Ezen italok harminc százalékát otthon kapják, 32 százalékát pedig családtagjaikkal együtt fogyasztják.
Leave a Reply