
Az energiaipar olyan sebességgel változik, amely néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt. Argentína 2024-ig Bolíviából importált gázt. Ez megváltozott a Vaca Muerta kitermelésének növekedésének köszönhetően, és ma bejelentették, hogy az ország először exportált gázt Brazíliába Bolívián keresztül, kihasználva a meglévő csővezeték-infrastruktúrát, ami mérföldkő az ágazat számára. Az exportot a francia TotalEnergies vállalat bonyolította le, amely jelenleg a legnagyobb helyi gázszolgáltató, és Brazíliában is erős jelenléttel rendelkezik, napi 200000 hordó kőolajat termel.
Továbbá korábban a Yacimientos Petrolíferos Fiscales Bolivianos (YPFB) , az ország állami tulajdonú vállalatának partnere volt. Ez a kombináció megkönnyítette a kapcsolatfelvételt, hogy a Vaca Muerta gáz eljuthasson Brazíliába. Bár az eladási árat nem hozták nyilvánosságra, már a puszta tény, hogy ez a tranzakció első alkalommal megvalósulhatott, mutatja azt az utat, amely a jövőben megnyílhat az ország előtt.
A Bolívián keresztül zajló tranzakció részletei
Bolívia mintegy 10%-os tranzitdíjat számított fel. A fogadó oldalon egy brazil forgalmazó volt, az első szállítmány 500000 köbméter/nap (m3/d) mennyiség volt. Februárban a TotalEnergies volt az ország vezető gázszolgáltatója 36 millió m3/nap mennyiséggel, ami a teljes termelés 25%-át jelenti. A gáz 61 százaléka a Tierra del Fuego tengeri kitermelőhelyről származott, míg a fennmaradó részt a Neuquén-medencében termelték ki az Economía y Energía (EyE) tanácsadó cég szerint. Az ország olajtermelése még mindig marginális (a teljes portfólió 10%-a), de a Vaca Muerta projektnek köszönhetően növekszik, a La Escalonada blokkból.
Az exportot a szállítási kapacitás bővítése tette lehetővé a Perito Moreno gázvezeték (korábbi nevén Néstor Kirchner gázvezeték) megépítésével és az északi gázvezeték áramlásának megfordításával. Mindkét projekt lehetővé tette, hogy a Vaca Muerta gázmolekulák a bolíviai tranzitgázrendszeren keresztül eljussanak Brazíliába.
A Neuquén-medencéből származó gázt a TGN és a TGS vezetékeken keresztül a törzshálózaton keresztül szállították a Saltában található Campo Duránba, majd végül a Refinor Madrejones vezetékén keresztül szállították, amely keresztezi Bolívia vezetékhálózatát Brazíliába. Argentína már most is mintegy 2 millió m3/nap mennyiséget exportál Brazíliába azon a gázvezetéken keresztül, amely Paso de los Librest és a Rio Grande do Sul államban található Uruguaiana hőerőművet köti össze.
További lehetőségek
Most azonban egy új exportlehetőség nyílik, amelyet a jövőben kiegészíthet a cseppfolyósított földgáz (LNG) tengeri úton történő értékesítése. A kezdeti szakaszban Argentína 3 millió m3/napos exportot kezdhetne, majd ezt a kapacitást 10 vagy 15 millióra bővíthetné. A maximális ár, amelyen az ügyletet le lehetne bonyolítani, 10 USD/ millió BTU (az ágazatban használt angol egység) lenne. Ennek eléréséhez a kútfej szerinti érték nem haladhatná meg a 3,5 USD/millió BTU értéket. Jelenleg az Energiaügyi Minisztérium határozata alapján Argentína minimális exportára 5,3 millió USD BTU, amelyet még Alberto Fernández kormánya idején állapítottak meg. Brazília jelenleg elsősorban bolíviai gázra támaszkodik, de a Luis Arce által kormányzott országban felgyorsult a gázkutak kimerülése.
Argentína a maga részéről többletgázt termel, amelyet nem tud hová eladni. Ez nem a kínálat, hanem a kereslet hiányának problémája, ellentétben az elmúlt évtizedben tapasztaltakkal. Ehhez az országnak globálisan kell vevőket keresnie. Más lehetőségeket kell felkutatnia. Közelsége és az érdeklődés miatt Brazília ideális jelölt az új kereskedelmi partnerek bevonására. Lula da Silva kormánya a maga részéről aggódhat. Mert bár az energiamix 70%-a a vízerőművekből származik, a termelés az éghajlati bizonytalanságoknak van kitéve.
Tavaly például az elmúlt 74 év legsúlyosabb aszályát élte át. Ez a vízerőművek kapacitását 49%-ra csökkentette, ami 1930 óta a legalacsonyabb szint. A Brazíliába irányuló gázértékesítés a két ország közötti kereskedelmi mérleget a jelenlegi argentin deficitről többletre változtathatja. A magánszektor becslései szerint a jelenlegi 150 millió m3/napos termeléssel az ország a következő években termelésének 8%-át exportálhatja Brazíliába.
Az Economía y Energía tanácsadó cég előrejelzése szerint a földgázexport idén közel 800 millió USD-t fog elérni. Ez a becslés nyáron átlagosan 8 millió m3/d exportált mennyiséget feltételez a Gasandes vezetéken keresztül, télen pedig 4 millió m3/d exportált mennyiséget. A fennmaradó export a feltételezések szerint a tavalyi évhez hasonlóan alakul (2 millió m3/d).
Leave a Reply