
Ez a rejtett hely Limában a világ legnagyobb és legerősebb radarjának ad otthont: 10 futballpályának felel meg a mérete. A Limától 30 km-re fekvő Jicamarca Rádióobszervatórium 1961-es megnyitása óta az ionoszféra kutatásának alappillére. Az 1961-ben a Perui Geofizikai Intézet (IGP) támogatásával felavatott obszervatórium az ionoszféra és más légköri jelenségek tanulmányozásának fontos eszköze.

Az obszervatóriumban található a maga nemében a legnagyobb és legerősebb radar, amelyet a Föld ionoszférájának tanulmányozására terveztek, és amely az űrmeteorológia és a légkörfizik egyik globális kulcspontja. A Jicamarca ionoszférikus radar a legnagyobb és legfejlettebb a maga nemében, amely 18432 dipólusból álló rendszerből áll. 300 x 300 négyzetméteres területen helyezkedik el, ami tíz futballpályának felel meg. Ez a radar nagy teljesítményű, nagyfrekvenciás jelek kibocsátására képes, ami lehetővé teszi a nagy pontosságú tudományos kutatások elvégzését.
A világ legerősebb radarja már több mint 60 éves
A radar fő célja az ionoszféra, a légkör azon rétegének tanulmányozása, amely döntő szerepet játszik a kommunikációban és a műholdas navigációban, mivel az ionoszférában fellépő jelenségek megváltoztathatják a rádiókommunikációs jeleket. Így a radar hozzájárul a mindennap használt technológiák – például a mobiltelefonok, az internet és a légi navigációs rendszerek – fejlesztéséhez. A Jicamarca Rádióobszervatórium 63 éves működése során Peruban egyedülálló laboratóriumként működött a légkörkutatás területén a fejlett technológiák kifejlesztésében.
Ez a központ kulcsfontosságú szerepet játszott az űrmeteorológia fejlődésében, különösen az egyenlítői ionoszféra tanulmányozásában, és jelentősen hozzájárult a földi környezetet érintő jelenségek megértéséhez. Az obszervatórium az alapkutatás mellett alkalmazott projekteken is dolgozik, például az első Peruban gyártott időjárási radar megépítésén. Ez a mobil radar lehetővé teszi majd az esőzések mérését és az esetleges földcsuszamlások észlelését. Megkönnyítve ezzel a természeti katasztrófák előrejelzését az ország különböző régióiban.
Az IGP több mint 300 fős csapatával – köztük kutatókkal, mérnökökkel és technikusokkal – továbbra is támogatja a tudomány és a technológia fejlődését Peruban. Ez a központ alapvető előrelépéseket tett lehetővé a légkörfizika területén, és képes volt összekapcsolni a tudományt a lakosság jólétével. Azáltal, hogy olyan jelenségeket figyelt meg, amelyek hatással lehetnek a légi navigációra és a távközlésre.
A Jicamarcai Rádióobszervatóriumot 1961-ben hozták létre a Perui Geofizikai Intézet (IGP) és az Egyesült Államok Nemzeti Szabványügyi Hivatalának (NBS) Központi Rádióterjedési Laboratóriuma (CRPL) közötti együttműködés eredményeként. Az ionoszféra első megfigyelései ugyanebben az évben történtek, így 2024-ben az obszervatórium az első vizsgálatok 63. évfordulóját ünnepli. De Peruban egyébként bőven vannak legnek számító helyek.
Leave a Reply