Tragikus a helyzet az uruguayi Santiago Vázquez börtönben

Az uruguayi belügyminisztérium nyolc sürgős intézkedést tartalmazó tervet terjesztett a parlament elé. Ez az egykoron Comcar börtön néven ismert Santiago Vázquez börtön legkritikusabb egységeinek megújítására összpontosít, ahol június közepén négy rab halt meg egy tűzben. Carlos Negro belügyminiszter a tervről a Büntetés-végrehajtási Rendszert Megfigyelő Bizottság előtt beszélt, és ígéretet tett arra, hogy előmozdítja a Nemzeti Rehabilitációs Intézet decentralizációját.

A börtönválság nem elszigetelt jelenség a régióban; olyan országok, mint Paraguay, Kolumbia és Ecuador (ott aztán nagyon) szintén hasonló kihívásokkal küzdenek rendszereikben. A Negro által bejelentett nyolc intézkedést azonnal végrehajtják, és a legégetőbb problémák megoldására törekszenek az egykori Comcarban, az ország legnagyobb börtönében.

A javaslatok többek között négy modul zsúfoltságának csökkentését, a biztonsági személyzet létszámának növelését, valamint technológiai beruházásokat ígér kamerák és megfigyelőrendszerek telepítésére. Ezen túlmenően a terv az, hogy speciális központokat hoznak létre a fogvatartottak élelmezésének javítása érdekében, de igyekeznek javítani a látogatószobák körülményein is.

A miniszter nyíltan elismerte, hogy a börtönökben lévő rabok gyakran irányítják a kint működő bűnbandákat, ami szerinte csak hangsúlyozza ezen beavatkozások sürgősségét. A helyzetet súlyosbítják az olyan incidensek, mint a közelmúltban történt tűzeset, amely négy rab életét követelte. És amely a vita előterébe helyezte a mélyreható reformok szükségességét.

A Santiago Vázquez börtönéről néhány szót

A Santiago Vázquez börtön, korábbi nevén Comcar, Uruguay legnagyobb és legzsúfoltabb büntetés-végrehajtási intézete. Itt több mint 5000 elítélt – az ország börtönlakóinak közel egyharmada – él. A Montevideo közelében található börtönt régóta kritizálják a rossz körülmények, az erőszak és a nem megfelelő egészségügyi ellátás miatt. 2025 júniusában a 11-es modulban keletkezett tűzben négy rab vesztette életét, ami rávilágított a folyamatos biztonsági aggályokra. A mostani erőfeszítések ellenére a Comcar továbbra is emblematikus példája Uruguay szélesebb körű börtönválságának. Hiszen a túlzsúfoltság és a korlátozott erőforrások megkérdőjelezik az igazságszolgáltatás és a rehabilitáció céljait.

Az uruguayi hatóságok hivatalosan nem nevezik meg a Santiago Vázquez börtönben működő bandákat. De a nyomozati jelentések és a regionális bűnügyi elemzések szerint a börtönrendszerben két kiemelkedő csoport van. A Los Chingas, amely a jelentések szerint zsarolással és a börtönök belső ellenőrzésével foglalkozik, különösen a túlzsúfolt modulokban. Illetve a PCC (Primeiro Comando da Capital), amely eredetileg Brazíliából származik. De ez a nagyhatalmú transznacionális banda egész Dél-Amerikára kiterjesztette befolyását, és feltételezhetően jelen van Uruguay börtönrendszerében is.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*