
Az elmúlt néhány évben a kolumbiai főváros, Bogota központját láthatóan érintették bizonyos problémák, olyanok, amelyek veszélyeztetik a polgárok biztonságát is. Járdán áruló kiskereskedők, bűnbandák közötti konfliktusok, lopások és az utcán élők növekvő száma. Egyes városrészek különösen érintettek. Egy időben ott volt az “El Cartucho” utca, egy olyan hely, amelyet úgy szerzett vissza a város, hogy lebontották az összes építményt, és felépítették a Tercer Milenio parkot.

A problémák azonban csak továbbköltöztek a “Bronxként” ismert városrészbe, amely több mint 10 évig a város legnagyobb drogárusítóhelye volt. 2016-ban megint beavatkoztak, és ma már van fejlődés a város ezen részén is. De a nehézségek továbbra is jelen vannak más városrészekben. 2025-ben a probléma leginkább a “Samber” néven ismert San Bernardóban van, ahol a helyzet tükrözi a “Cartuchóban” és a “Bronxban” tapasztaltakat.
San Bernardo kritikus állapotban van
A közösségi hálózatokon terjedő képek a gyarmati stílusú épületeket mutatják, amelyek egykoron ékei voltak ennek a résznek. Az egyik legemlékezetesebb épület a Nemzeti Higiéniai Laboratórium székhelye volt, amely a Calle 6 és a Carrera 12 sarkán állt. Ez egy korábban kereskedelemre fókuszáló negyed volt, ahogy az Bogota központjában megszokott. Itt a bútoripar volt a főszereplő, és az volt a különlegessége, hogy magas életminőségű hely volt, mielőtt a szomszédos Santa Inés negyedben – amely később “El Cartucho” lett – megfigyelhetővé vált a társadalmi hanyatlás. A 20. század elején San Bernardo Las Cruces-szel együtt Bogotá egyik legelegánsabb negyede volt. Gazdag családok otthona.

A Bogotazót követő évtizedekben a leépülés felgyorsult. A szegények bevándorlása és az állami beruházások hiánya hozzájárult az infrastruktúra leromlásához és a marginalizálódás fokozódásához. Bár a környék még mindig megőrizte múltjának bizonyos nyomait, a romlás egyre nyilvánvalóbbá vált. Az 1980-as és 1990-es években a válság tovább mélyült. A növekvő bűnözés, a kábítószer-használat és a rendkívüli szegénység miatt San Bernardo Bogotá egyik legproblémásabb környékévé vált.

A lehetőségek hiánya és az illegális tevékenységek jelenléte a bizonytalanság és a reménytelenség légkörét teremtette meg. 2000-től kezdődően városmegújítási projektek indultak a városrész visszaszerzése céljából. A Tercer Milenio park építése és más kezdeményezések a közterületek átalakítására és az életkörülmények javítására irányultak. Ezen erőfeszítések ellenére azonban San Bernardo még mindig jelentős kihívásokkal néz szembe.
Leave a Reply